Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Drewno kominkowe

/
/
/
396 Odsłon

Korzystając z kilku wolnych chwil chciałbym podzielić się z Państwem wiedzą i moim doświadczeniem na temat ogrzewania domu kominkiem. Przez ostanie lata stosując drewno kominkowe jako źródło ciepła w zimie wypracowałem kilka dobrych praktyk, którymi chciałbym się podzielić. Liczę na państwa opinie i komentarze.

Kominki na przestrzeni ostatnich 10 lat zyskały uznanie wielu moich przyjaciół budujących nowe domy i tych którzy stosowali tradycyjne metody ogrzewania domu (węgiel, miał a nawet olej opałowy). Głównym czynnikiem według minie jest cena drewna kominkowego. W odróżnieni od oleju czy węgla drewno kominkowe na przestrzeni ostatnich lat nie drożeje ma stałą cenę a dostawcy drewna zaczynają konkurować między sobą oferując je coraz taniej. Ze względu na brak silnej konkurencji tradycyjny opał nie będzie tańszy jego cena będzie rosła w kolejnych latach.

Za zatem pierwszy myślę przekonujący argument jeśli chodzi o wybór drewna kominkowego jako opał. Cena stała nie zmienia się od kilku lat.

Suszenie drewna do kominka.

Drewno kominkowe żeby dobrze spełniało funkcję opału musi być wysuszone. I tu ważna informacja. Możemy kupić gotowe łupki drewna, które zostało uprzednio wysuszone, pocięte i połupane. Jednak jak w życiu bywa możemy paść ofiarą nieuczciwego dostawcy. Drewno kominkowe powinno być sezonowane od od 1,5 do 2 lat. Warto więc sprawdzić jak nasz dostawca przykłada się do swojej pracy i jakość swojego produktu.

Możemy dysponując wolnym czasem wziąć sprawy w swoje ręce… Kupić drewno w leśnictwie i samemu zatroszczyć się o pocięcie, połupanie (tutaj przyda się dobra siekiera). Poniesiemy na pewno mniejsze koszty niż przy zakupie gotowego drewna kominkowego oraz będziemy mieć pewność co do wysokiej wartości opałowej.

Drewno kominkowe w zależności od gatunku powiano mieć od 15% do 20% wilgotności.

A zatem jeśli na Państwa działce jest kilka metrów wolnej nie zagospodarowanej przestrzeni możemy drewno kominkowe suszyć i samemu przygotowywać do sezonu.

Pieniek i dobra siekiera
Pieniek i dobra siekiera

Proszę o państwa opinie i podpowiedzi dla innych użytkownik, którzy doświadczenia jeszcze nie mają a poszukują informacji. W kolejnych artykułach szerze opiszę najlepsze gatunki drewna kominkowego.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

2 Komentarze

  1. Tekst całkiem niezły, mam jednak pewną uwagę. Drewno kominkowe suszy się w specjalnych suszarniach, natomiast na powietrzu drewno sezonuje się. Zapraszam na stronę kominkowe.info

    • Drewno kominkowe nie jest od dziś wykorzystywane jako opał … 200 lat temu budowano specjalne suszarnie … Dwa lata temu kupiłem kilka metrów Olchy właśnie od firmy, która zapewniała mnie że drewno jest specjalnie przygotowane – czytaj wysuszone – w rezultacie było mokre i więcej kory niż samego drewna. Krzysztofie drewno kupujesz w nadleśnictwie, przez następny rok składujesz okryte na powietrzu, rąbiesz na łupki w sierpniu i do listopada masz idealnie wysuszone drewno. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny